20 Projektowanie baz danych, relacje

Jeżeli wiemy już jakie podstawowe operacje przeprowadzane są na wielu danych (sortowanie, filtrowanie), możemy przystąpić do zaprojektowania i stworzenia tabeli (jest to podstawowy element bazy danych). W pakiecie Microsoft Office służy do tego program Access a w pakiecie LibreOffice program Base.
Korzystając z naszego podręcznika (strony 157 - 167) załóż tabelę, zaimportuj dane i wykonaj formularz za pomocą programu Base z pakietu LibreOffice.

Uwaga:
W systemie Windows7 64-bit zdarzają się czasami problemy z uruchomieniem programu Base. Pojawia się komunikat o braku programu JAVA pomimo jego obecności. Pomaga odinstalowanie i zainstalowanie wersji dla systemu Windows 32 bit.

Po zaprojektowaniu tabeli zaimportuj do niej dane z pliku import.ods znajdującego się w pliku imp.zip


Relacje

Utworzyłeś swój plik dziennik.odb z tabelą i formularzem. Będzie on potrzebny do następnych ćwiczeń. Jeśli nie wszystko poszło jak powinno możesz skorzystać z pliku znajdującego się na płycie dołączonej do książki lub pobrać go z serwera - dz_podre.zip.

Korzystając z naszego podręcznika (strony 168 - 173) utwórz w bazie danych trzy dodatkowe tabele tbOddzialy, tbJezyki i tbNauczanieJO i utwórz relacje miedzy nimi oraz formularz fmNauczanieJO.Wykonaj wszystkie ćwiczenia opisane w podręczniku i zapisz bazę na wirtualnym dysku abyś miał do niej dostęp w domu i w szkole.

Powodzenia