08 Tworzenie grafiki wektorowej

Omawiana na poprzedniej lekcji grafika rastrowa ma tę wadę, że nie jest skalowalna. Jeśli zmieniamy jej rozmiar to traci na jakości. Jest to szczególnie widoczne jak zmieniamy mniejszy obrazek na większy.

Jeżeli obraz ma 600 pikseli w poziomie (w pionie 430) jak na zdjęciu 1 i zmniejszymy go do 100 pikseli (w pionie zmieni się proporcjonalnie) to bezpowrotne gubimy informacje o 500-ciuset pikselach i nigdy już ich nie odzyskamy. Widać to gdy będziemy chcieli ponownie wrócić do rozmiaru 600 (zdjęcie numer 2).

Inny rodzaj grafiki komputerowej, zwany grafiką wektorową (obiektową) nie ma takich wad. Dzieje się tak dlatego, że na obraz składają się figury geometryczne (odcinki, linie krzywe, okręgi, wielokąty), które opisane są wzorem matematycznym i po przekształceniu odtwarzane są właśnie na jego podstawie. Dodatkowymi atrybutami tych obiektów są szerokości linii, jej kolor, rodzaj wypełnienia itp.

Grafika wektorowa nie jest stosowana do zdjęć (być może kiedyś tak będzie) tylko do wykonywania różnego rodzaju schematów, rysunków technicznych, planów, symboli, ikon itp. Logo naszej szkoły zostało wykonane w grafice wektorowej za pomocą programu Corel Draw. Gdybyśmy chcieli je wydrukować na kartce wielkości boiska do piłki nożnej to dalej miałoby bardzo dobrą jakość.

 

 

Więcej informacji w naszym podręczniku wydawnictwa Operon na stronach 78-82.

Zadanie 1
Przy pomocy programu Draw z darmowego pakietu LibreOffice wykonaj rysunki i zapisz je w formacie odg. Pod każdym znakiem napisz pełną jego nazwę jaka znajduje się w kodeksie drogowym (oba znaki na jednej stronie - zwanej w programie Draw slajdem). Umieść je na swoim sieciowym dysku google w katalogu o nazwie "draw", aby w każdej chwili można je pokazać na lekcji.Osoby siedzące przy komputerach od 1 do 3 dwa znaki powyżej
************************************************************

Osoby siedzące przy komputerach od 4 do 6 dwa znaki powyżej
************************************************************Osoby siedzące przy komputerach od 7 do 9 dwa znaki powyżej
************************************************************

Osoby siedzące przy komputerach od 10 do 12 dwa znaki powyżej
*************************************************************


Osoby siedzące przy komputerach od 13 do 15 dwa znaki powyżej
*************************************************************Osoby siedzące przy komputerach od 16 do 18 dwa znaki powyżej
*************************************************************