11 Edytory równań
Jeśli chcemy umieścić w swoim dokumencie jakiś skomplikowany wzór matematyczny lub chemiczny możemy to zrobić na kilka sposobów: napisać odręcznie na kartce i zeskanować, próbować tradycyjnej maszyny do pisania, gimnastykować się w starym dobrym paincie lub ...użyć specjalistycznego narzędzia jakim jest edytor równań.
Historia edytorów równań jest długa, rozwiązań wiele, ma nasze potrzeby użyjemy edytora z pakietu LibreOffice. Dlaczego właśnie LibreOffice? Czy ktoś o tym słyszał?
Pierwszy powód to taki że skrót nazwy tego pakietu to LO, a my do takiej szkoły chodzimy i to powinno wystarczyć, drugi to cena tego pakietu - dla użytku domowego jest bezpłatny.
Wracamy do matematyki - jeśli po raz pierwszy uruchamiasz edytor równań to możesz być przerażony, to coś czego jeszcze nie znasz - człowiek boi się rzeczy nieznanych. Uruchomić możemy go przez kliknięcie ikony opisanej jako MATH lub wywołując w poziomu edytora WRITER poprzez wybranie w menu polecenia WSTAW | OBIEKT | FORMUŁA. Więcej dowiesz się na lekcji lub wyszukując informacji w internecie.

Poradnik Pawła Wimmera
Zadanie 1
Przy pomocy programu Math z darmowego pakietu LibreOffice wykonaj wzory jak na zdjęciach poniżej i zapisz je w formacie odf. Na górze strony napisz swoje imię i nazwisko, klasę i numer komputera. Umieść je na swoim sieciowym dysku google w katalogu o nazwie "math", aby w każdej chwili można je pokazać na lekcji. Nazwa wykonanych przez Ciebie wzorów to: nazwisko_math.odf.